TÜKD Tarihçe

       Kurucu Başkan: Kıymet TUNCA ÇALIYURT

       Kurucu Üyeler: Emel GÖNENÇ GÜLER - Gülsevim YUMUK


       Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Kıymet ÇALIYURT'un Başkanlığında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği'nin Edirne Şubesi 9 Kasım 2002 tarihinde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sanat ve Eğitim Merkezi'nde düzenlenen törenle açıldı.
        Sivil toplum örgütleri konusunda verdiği konferansta önemli noktalara dikkat çeken T.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Ülkü VARLIK'ın yanı sıra açılışa katılan Rektör Prof.Dr. Osman İNCİ konuşmasında çağdaş demokrasilerin ortaya konmasında sivil toplum örgütlerinin varlığına sivil toplum kuruluşlarının son yıllarda gösterdiği gelişmelere ve Trakya Üniversitesi'ndeki kadın potansiyeline değindi. Derneği daima destekleyeceğini ifade etti.
        Derneğin Türkiye Genel Başkanı Dilek Sarılı; "Edirne'de bu şubenin açılabileceğini anlayınca çok mutlu olduk. Genç bir arkadaşımızın bu konudaki çalışmaları bizi yüreklendirdi" dedi. Derneğin kuruluş öyküsünü anlatan Edirne Şubesi Başkanı Yrd. Doç.Dr. Kıymet ÇALIYURT, halihazırda ise dört öğrencinin masraflarını üstlenmeye başladıklarını söyleyerek, şubenin amaçlarını anlattı.
        Dernek ikinci başkanı Yrd.Doç.Dr. Emel Güler GÖNENÇ diğer şubelerden gelen temsilcilere Edirne'nin tarihi güzelliklerini anlatan bir sunum yaptı. Edirne Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarından ve aynı zamanda bir basın mensubu olan Behiç GÜNALAN dialardan oluşan gösterisi ile konuklara hoş dakikalar yaşattı.
        İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Arş.Gör. Nalan PEHLİVAN'ın Edirne'de Bulunan Şehitlikler konulu sunusunun ardından kokteyle geçildi.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret3962
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.51012.5203
Euro2.81352.8248
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 14° 6°
Saat